Učitel Tance

1. září 2012 v 22:19 | Ella |  Jednorázové


Rozhodla jsem se napsat jednorázovou povídku. Ležela jsem tak na pohovce v obýváků a dívala se na Ženy v pokušení. A tenhle námět mi nějak napadl mozkové buňky natolik, že jsem si musela sednout a sepsat si myšlenky, které poslední dobou létali nějak kolem mě a já je nedokázala chytit a nějakým způsobem uspořádat do textu, který by pochopil každý kdo mi nevidí do hlavy. Tak přeji hezké počtení a komentujte.


,,I want you to know that I am here" zašeptal zpěvák na začátku písně a začal sametovým hlasem zpívat. Doplňoval ho pianista. Sebastian odposlouchal hudbu a jakmile věděl, že je jeho čas vydal se vstříc tónům. Zaťal všechny svaly, natáhl ruku před sebe a imaginárně zatáhl za provaz. Nohám poroučel těžké kroky dopředu. Najednou provaz pustil a zhluboka se nadechl a velkým rozmachem se rozhlédl kolem sebe. Pak se podíval přímo před sebe a začal malými krůčky couvat, zastavil se a udělat točku. A pak další a pak ještě jednu. Vypadal, že si to velmi užívá, jeho tělo se chvíli pohybovalo rychle, chvíli zase pomalu podle hudby. Vlnil se do rytmu, pohyboval se tak aby byl součástí.
Nora ho pozorovala se zatajeným dechem. Svali měl zaťaté ale vypadal uvolněně. Soustředil se pouze na hudbu, okolí úplně vypnul, tancoval pro sebe, pro své pocity, pro svůj vnitřní klid.
Když zkončil podíval se na Noru. Ta seděla v koutě velké tělocvičny, nohy měla složené pod bradou, kterou se dotýkala o kolena. Ještě pořád byla šokována jeho tancem. Byla ohromena, že něco takového dokáže člověk, že může být součástí hudby, že do ní dokáže dokonale zapadnout a je to přirozené, užívá si to a umí to prodat.
Tichými kroky, s úsměvem na tváři a celý zadýchaný k ní došel. Natáhl k ní ruku.
,, A teď ty!" řekl výzvu. Ona se na něj podívala se smíchem.
,, Ale já jsem tohle nikdy netačila. Ani nevím..."nedořekla, protože jí skočil do řeči.
,, Proto jsi tady." připoměl jí. ,, Jestli se bojíš, že by jsi se ztrapnila, tak se neboj. Já se taky nebojím."
,, Ale ty tančíš jako..." zamyslela se, protože ho nechtěla urazit nějakým špatně vybraným slovem. ,,... profesionál!" vydechla nakonec.
,, Ale taky jsem se musel ztrapnit, ale bylo mi to k něčemu." pořád k ní natahoval ruku. ,, No tak Noro! Teprve až zkusíš v životě všechno můžeš soudit!"
Tahle věta ji donutila chytit se jeho teplé dlaně a nechat se vytáhnout nahoru, na nohy. Postavila se doprostřed tělocvičny a pozorně poslouchala Sebastiana.
,, Zaprvé ti řeknu, že to nesmíš hned vzdávat. Možná ti to ze začátku nepůjde, ale stojí to za to! Když budeš tvrdě makat, budeš za pár let hodně dobrá. Viděl jsem tě jak tancuješ. Jsi fakt dobrá" přiznal s úsměvem. ,, Za druhé, tady nejsme v hodině společenských tanců. Tady netancujeme na doby, proto je to výrazový tanec. Tancuj tak, jak hudbu cítíš, pak to bude teprve vypadat úžasně. Ale nepřemýšlej nad tím, nad tímhle tancem se moc nepřemýšlí, to by tu pak nezbylo nic na odreagování."
Pak si za ni stoupl a jemně chytil její ruku. Vedl ji nahoru, pak udělat pomyslné kolečko a nakonec ji vrátil zpět dolů. Pokynul jí aby to zopakovala. Místo pravé ruky pak přišla na řadu levá ruka. Naučil jí pár kroků, které se opakovali, ale občas je prohodil s točkou nebo výskokem. Ukázal jí, jak se dá ladně sklouznout na zem a pak zase optimisticky a bez překážek vyhoupnout nahoru.
,, Tak a teď na hudbu." oddechl si a přešel k aparatuře.
,, Na hudbu?" vykulila Nora oči.
,, Ničeho se neboj, ikdyž možná poprvé to nepůjde, když to pak budeš pořád zkoušet, bude to perfektní." usmál se na ni povzbudivě.
Zhluboka se nadechla, uvolnila všechny svaly v těle, zavřela oči a vnímala jen kapky deště, které bouchaly vší silou do okní tabulky. Nemyslela na starosti, které ji poslední měsíce, dny, hodiny a minuty sužovali. Myslela na ten krásný pcoit, když tancovala, když cítila, že dělá něco co jí prospívá jak duševně tak fyzicky.
,,Like a flower waiting to bloom" rozezpívala se zpěvačka a Nora jako na pokyn začala tancovat. Měla pocit, že tancuje jako Sebastian, tak ladně a krásně. Že se pohybuje jako by se ani nedotýkala země. Ale bylo jí jedno, jak vypadá. Bylo jí jedno jestli ji někdo vidí, protože se vžila do tance a cítila, jak každičký sval čeká na pokyn, aby mohl udělat pohyb, který neúnosně vyžaduje. Cítila, že se potřebuje pohybovat, jinak pukne, protože to potřebovala, potřeboval to každičký její nerv a sval. Jen ten pocit cítit jak jde stejně s hudbou, jak do ní zapadá. Když zpěvačka vydechla poslední slovo, Nora věděla, že zrovna teď udělala zásadní krok.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jannie Jannie | Web | 2. září 2012 v 10:08 | Reagovat

Velice pěkná povídka a já náhodou znám inspiraci :D krásné. Zvlášť se mi líbilo, jak jsi popisovala pocity při tanci.

2 Shie Shie | 3. září 2012 v 19:38 | Reagovat

Moc pěkná povídka !! Prostě plná citů :-)

3 Ella Ella | Web | 5. září 2012 v 18:56 | Reagovat

Děkuji moc :) Snažila jsem se to udělat... zajímavé :DD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama